ZASÍLÁNÍ A PLACENÍ FAKTUR

2. 5. 2023

Rok od roku přichází do pokladny společnosti platit hotovostí méně osob. Pro ilustraci, mezi lety 2018 a 2022 byly roční počty osob platících v pokladně následující: 273-216-124-107-90. Trend je jednoznačně klesající, placení hotovostí je na ústupu, lidé přecházejí na jednodušší a pohodlnější způsoby placení.

Pohodlným způsobem zaplacení faktury je platba prostřednictvím internetového či mobilního bankovnictví, kdy odběratel v počítači nebo telefonu provede úhradu přímo on-line. Využije-li zároveň QR-kód, uvedený na faktuře, zabere platba jen několik vteřin. Kromě toho, že je tento způsob placení pohodlný, je také velmi jednoduchý, rychlý a nic nestojí. Proto tímto způsobem platí vodné-stočné většina našich odběratelů.

Z výše uvedených důvodů byl v uplynulých letech postupně redukován provoz pokladny, a to z někdejších 5 dnů v týdnu (praxe do roku 2014) až na současné 2 dny v měsíci (poslední pondělí a středa v měsíci). Pokladna má dnes jasně daný časový rámec, takže naše účetní a pokladní v jedné osobě má čas pro výkon důležitějších a pracnějších účetních agend a povinností (kterých mimochodem za poslední roky velmi přibylo).

Další pohodlnou záležitostí je možnost dostávat faktury e-mailem. Na tento způsob zasílání faktur přechází stále více našich odběratelů, má oproti zasílání klasickou poštou pro obě strany řadu výhod. Těmi největšími jsou:

  • okamžité doručení faktury odběrateli,
  • vyloučení možnosti ztráty papírové faktury cestou do schránky odběratele,
  • úspora nákladů;
  • šetrnost k životnímu prostředí díky snížení spotřeby papíru, obálek, tonerů, elektřiny, pohonných hmot atd.

Při zasílání faktur e-mailem odpadají náklady na nákup papíru, obálek, tonerů, náklady na tisk faktur a jejich balení do obálek, na manipulaci a převoz zásilek na poštu, v neposlední řadě náklady na samotnou poštovní službu, protože základní cena České pošty za obyčejný dopis je momentálně 23 Kč při ekonomickém (= běžném) zaslání nebo 30 Kč při prioritním (= rychlém) zaslání.

Máte-li zájem o zasílání faktur e-mailem, napište nám na info@mevakjar.cz nebo kontaktujte přímo oddělení fakturace. Nezáleží na tom, jste-li právnická osoba (firma, společnost, OSVČ, společenství vlastníků jednotek, bytové družstvo apod.) nebo fyzická osoba (běžný konečný odběratel např. v rodinném domě apod.), příští faktura za vodné-stočné už Vám může přijít touto rychlou cestou.